Jdi na obsah Jdi na menu
 


Takže začínáme

4. 9. 2007

 TAKŽE ZAČÍNÁME

Toto je určeno pro tři skupiny lidí:

-Pro začátečníky, kteří se diví, že jimi jsou tak dlouho- těm řekneme, co dělají špatně

-Pro ty, kteří  se začátečníky  teprve chtějí stát a jezdectví znají doposud pouze z televize-těm řekneme, jak vypadá správný začátek.

-Pro ty, kteří na něco tak nebezpečného, jako kůň, vůbec nezamýšlejí vylézt, kteří ale chtějí u televize nebo na závodech poze pochopiz: Jak to ten Neckermann nebo Winkler vlastně dělají- vždyť se to nezná poznat! 

Stránka se ale rozhodně neobrací na jezdce, kteří považují koně za mercedec 600. O sladkém životě se zde mluvit nebude.  

Dvakrát měř jednou řež!

Tato kapitola se pokouší poslat dychtivéhočtenáře do správné školy a snaží se vysvětlit, proč existují dva druhy koní: dobří a ti, na které ho posadí.

Ježdění nezačíná nákupem ostruh, nýbrž průzkumem dosažitelných zařízení, ve kterých se vyučuje jízdě na koni. jsou to. ve všech lepších městech- jezdecký spolek jezdecké federace a dvě až tři soukromé stáje. Jak se rozhodnete není otázka peněz, protože vyuka stojí všude přibližně stejně. Je to spíše otázka koní, to ale zatím nedokážete posoudit. Za prvé, protože tomu ještě nerozumíte. A za druhé, protože si koně, který bude pod vámi trpět stejně nemůžete vybrat.  Je to otázka lidí. Jezdit na koni se neučíme tak jako jezdit autem. Po určitém počtu hodin v autoškole má zkoušející slitování i s tím nejblbějším a potvrdí mu písemně, že smí ode dneška oficiálně ohrožovat nejen sebe, ale i ostatní. Jedění na koni nikoho vážně neohrožuje, přesto se učíme nesrovnatelně déle. Než člověk najde řazení, plyn, brzdy! O jejich vlastním ovládání ani nemluvím. Výběr školy je je tedy otázkou  lidí, kteří zde jezdí, protože pokud to myslíte vážně budete muset s nimi  léta vycházet. Poaďte se do klubovny, která ve většině stájí nesmí scházet a je dalo by se říci velmi důležitá(no kde by jste si mohli sednout, když je venku mínus patnáct a vy jste zmrzlí a dát si v klidu čaj, nebo pohovořit s trenérem o svých chybách)  a poslouchejte o čem si zde lidi povídají, pokud se dozvíte i při své druhé nebo třetí návštěvě, že se zde pokaždé znovu, kam chodí dámy ke kadeřníkovi, kde šijí. Pánové které je nejlepší auto, pak se obávám, že sedíte ve špatném vlaku. Pokud se tu ale mluví o koních a jezdeckých chybách. Pokud stáj zaujímá stáj zaujímá  nejlepší místa na závodech, nemyslím na tribuně, ale v parkuru nebo drezúře, pak můžete předpokládat, že vás tu naučí jezdit.  Tak či onak jisté to není. I v lehce  snobských zařízeních  bývají učitelé, kteří se svým žákům věnují s pravou zaníceností, když poznají, že  do hodin chodí s láskou ke koním a ne kvůli drahým jezdeckým botám. A naopak, zařízení koňmi posedlá provozují řemeslo vyuky začátečníků často s výrazem gurmána, který z lásky k ženě se cítí povynován vychvalovat obyčejné pečené brambory. Ať začneme jakkoli, je to špatně. Ale začít se jednou musí! Tedy konečně začněme:-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Konečně začátek

(Hanča, 9. 2. 2010 10:40)

Moc pěkný příběh,z toho by siměl vzít člověk ponaučení. opravdu moc pěkný,už jsem pár příběhů četla, ale tenhle byl opravdu nejhezčí.A koně tady máte taky moc pěkný.N tady tu stránku budu chodit častěji s pozdravem Hanča