Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvy koní

4. 9. 2007

BARVY KONÍ

Koně se vyskytují v několika základních barvách srsti: ryzák,plavák,hnědák,vraník,bělouš strakoš a albín.Barva srsti závisí na množství základního barviva ( pigmentu),obsahu černého barviva ( metaninu) a dalších okolnostech.Barva a odznaky koně se zapisují do dokladu o původu i do plemenných knih a jsou rozhodujícím znakem pro identifikaci koně.Někdy je však i pro odborníka obtížné přesně stanovit barvu,protože je mnoho různých odstínů,sytostí barvy či zvláštností.

 

Ryzák

 

Má srst ryzou ,různých odstínů-od světlé ryzé přes žlutavě červenou až po téměř černou.Hříva,ocas a spodky končetin jsou buď stejně zbarvené jako srst,nebo světlejší,nebo tmavší,nikdy však černé.V hřívě a ocasu se nikdy nevyskytují černé žíně.

Rozlišujeme tyto odstíny ryzáků:

Světlý ryzák (se stejně světlou nebo i světlejší hřívou),

Ryzák (typicky ,, červený),

Tmavý ryzák ( tmavočerveně až šedočerveně zbarvená srst)

Černý ryzák ( srst je velmi tmavá,hříva a ocas téměř černé,ale konečky žíní kolem huby,končetin a ocasu jsou načervenalé) .Někdy se u nich objevují skvrny na srsti-tzv.Eclipsovy(název dostaly podle slavného dostihového koně).

 

 

Hnědák-

 

Srst je hnědá až červenohnědá po téměř černou,spodky končetin,hříva a ohon jsou vždy černé.

 

Světlý hnědák- je světle hnědá,popřípadě žlutohnědý,mívá úzký úhoří pruh,bývá bez lesku.Na spodku končetin může mít i hnědé chlupy,pak mluvíme o ,,zelených nohách“

 

Hnědák- má červenohnědou barvu,dříve se používal i výraz ,, kaštanový“.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář