Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvy koní 2

4. 9. 2007

BARVY KONÍ 2

21.10.2006

Hnědý bělouš-

Hlava,spodky končetin a hřívá jsou hnědé,na těle má hnědé chlupy smíšené s převahou bílých.

 

Mourek-

Je podobný vraníkovi silně prokvetlému po těle,hlava žíně a spodky končetin jsou černé.Hlavu má vždy černou.Toto pojmenování je vžité a odlišuje ho od černého bělouše.

 

Skrvnitý bělouš-

(též tygr nebo hermelín) má na bílé srsti roztroušené skvrny jiných barev (hnědé,černé,červené) asi o velikosti dlaně.Typické zbarvení např. pro appaloosy,vyskytuje se též u noriků .

Někdy mívají i tmavou hlavu,jsou tedy současně i červenými,hnědými bělouši a mourky.

 

Žluták –isabela

 

Srst je žlutá v různých odstínech,spodky končetin,ocas a hříva jsou téže barvy,nebo světlejší až bílé.Kůže je slabě pigmentovaná a někdy i bez pigmentu,oči mohou být tmavé nebo rybí.Rozeznáváme světlého žlutáka,žlutáka a tmavého žlutáka-ten má šedě pigmentovanou kůži,hříva,ohon i spodky končetin jsou našedlé; často bývá grošovaný.U nás je tato barva typická pro koně Kinských.

 

Plavák

 

Srst má plavou-žlutou různých odstínů,kůže je tmavě pigmentovaná,spodky končetin a hříva s ocasem jsou černé,sporadicky tmavě šedohnědé.Typický je úhoří pruh, tj.pruh černé srsti,který vede od kohoutku po kořen ocasu.U některých plaváků najdeme atavistické proužkování v okolí karpu či hlezna(proužky tmavé a světlé srsti).Plavé zbarvení je původní barvou divokých koní (kertaků-koní Przewalského a tarpanů).Rozlišujeme plavíky světlé ( mají bílé žíně v hřívě a ocasu),plaváky s typickým sytým zbarvením,plaváky tmavé ( s nahnědlou srstí) a plaváky šedé-myšáky(žlutoušedí až šedí).Plavá barva se u dnes nejrozšířenějších plemen koní vyskytuje méně,je ale hojně zastoupena u huculů a pony.

 

Vraník

 

Má srst po celém těle černou,kůže je také tmavá.Kopyta jsou tmavošedá,nevyskytují se u něj jiné odstíny.Někteří vraníci mívají v zimě nádech dohněda nebo do šeda,dříve se jim říkalo ,, letní“.Vraní koně se používali do spřežení pro církevní hodnostáře a také v pohřebnictví.Jsou jednou starokladrubského koně a také typickou a jedinou povolenou barvou fríských koní.

 

 

Albín-

 

Má bílou nebo slabě nažloutlou srst,hřívu i ocas.Kůže je depigmentovaná,kopyta světle žlutá a oči modré.Hříbata se už rodí bílá.Pro nedostatek pigmentu v sítnici a duhovce jsou světloplaší.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář