Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Období odstavu hříbat

4. 9. 2007

Období odstavu hříbat

Období odstavu hříbat

Období odstavu hříbat je druhé kritické období, kdy dochází ke stresovým stavům. Neobvyklé stavy při odstavu hříbat jsou:

 • odloučení od matky
 • změna hříběcí výživy na výživu bez mateřského mléka
 • změna prostředí a denního cyklu pobytu hříbat ve stáji a na pastvinách
 • přerušení přátelských pout, vytvořených na pastvině zpravidla mezi dvojicemi hříbat
 • Vztah hříběte k matce je velice blízký. Ihned po narození se pohybuje v její blízkosti, hledá u ní ochranu, hraje si s ní a velmi často saje mléko. Postupem času tráví hříbě stále méně času poblíž své matky. Vytváří si vztahy s ostatními hříbaty, zapojuje se do společenských her hříbat a pobývá s nimi stále častěji. Kdybychom odstavovali hříbata až ve věku 8 až 9 měsíců, zjistili bychom, že se hříbě stýká s matkou jen velmi zřídka, s výjimkou sání, které již není tak časté.
 • Odstav ve věku 5 až 6 měsíců proběhne bez stresu tehdy, když když je hříbě již navyklé na objemová a jedrná krmiva. Předpokladem je, že optimální výživa hříběte po odstavu byla zajištěna takovými druhy krmiv, která nebudou hříběti činit potíže při adaptaci na novou krmnou techniku.
 • Stres vyvolaný změnou prostředí a denního cyklu pobytu hříbat na pastvinách lze výrazně snížit správným postupem při odstavu. Praktikuje se tak, že odstavená hříbata jsou ustájena ve volné stáji nebo v boxech mimo doslech matek. V této stáji nebo boxes se uzavírají na 3 až 6 dnů. Hříbata bývají vzrušená, pohybově neklidná, většinou méně žerou a průkazně ztrácejí na hmotnosti. Bylo rovněž pozorováno, že plnokrevné hříbě uzavřené v boxu po dobu 6 dnů se naučilo "předení". Přijdou-li později do stáje odstavených hříbat nově odstavení jedinci, bývají vždy nepřátelsky přijati.
  V praxi již byla ověřena mnohem úspěšnější metoda odstavu. V den, kdy mají být hříbata odstavena, odvedeme stádo klisen s hříbaty na pastvinu jako obvykle, avšak bez matek odstavovaných hříbat. Matky ustájíme mimo jejich doslech. Po návratu z pastviny nebo výběhu ustájíme hříbata podle předem připraveného plánu, pokud možno ve stejných boxech nebo stáji, abychom jim co nejméně změnili známé prostředí a co nejméně narušili vzájemné vztahy mezi hříbaty.
  Takto postupujeme i s dalšími skupinkami odstavovaných hříbat. S posledními hříbaty, která budou odstavena, ponecháme ve stádě vybranou klisnu-matku, která bude vykonávat funkci "chůvy". Bude vodit stádo hříbat na pastviny a zpět do stájí, od ní budou hříbata získávat potřebné životní zkušenosti. Odstavená hříbata s chůvou pak můžeme přemístit do hříbárny. Klisnu-chůvu lze nahradit i klidným poslušným valachem.
 • Význam nepřerušení přátelských pout vytvořených na pastvině mezi hříbaty je značný. Denním pobytem na pastvině nebo ve výbězích se ve stádu klisen a hříbat vytvářejí přátelské vztahy. Během několika dní po odstavu vytvoří hříbata samostatnou skupinku, ve které se budou postupně stále častěji zdržovat i hříbata, která mají na pastvině svou matku. Díky tomu, že ve stádě při odstavu zůstávají známá zvířata, mohou hříbata snadněji překonávat stresové situace.
 • Období odstavu je velmi náročné na pozorovací schopnost, odborné znalosti a citlivost ošetřovatele. Podle zkušenosti z praxe se s úkoly ošetřování hříbat lépe vyrovnávají ženy :o)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář