Jdi na obsah Jdi na menu
 


Období odstavu hříbat

4. 9. 2007

Období odstavu hříbat

Období odstavu hříbat

Období odstavu hříbat je druhé kritické období, kdy dochází ke stresovým stavům. Neobvyklé stavy při odstavu hříbat jsou:

 • odloučení od matky
 • změna hříběcí výživy na výživu bez mateřského mléka
 • změna prostředí a denního cyklu pobytu hříbat ve stáji a na pastvinách
 • přerušení přátelských pout, vytvořených na pastvině zpravidla mezi dvojicemi hříbat
 • Vztah hříběte k matce je velice blízký. Ihned po narození se pohybuje v její blízkosti, hledá u ní ochranu, hraje si s ní a velmi často saje mléko. Postupem času tráví hříbě stále méně času poblíž své matky. Vytváří si vztahy s ostatními hříbaty, zapojuje se do společenských her hříbat a pobývá s nimi stále častěji. Kdybychom odstavovali hříbata až ve věku 8 až 9 měsíců, zjistili bychom, že se hříbě stýká s matkou jen velmi zřídka, s výjimkou sání, které již není tak časté.
 • Odstav ve věku 5 až 6 měsíců proběhne bez stresu tehdy, když když je hříbě již navyklé na objemová a jedrná krmiva. Předpokladem je, že optimální výživa hříběte po odstavu byla zajištěna takovými druhy krmiv, která nebudou hříběti činit potíže při adaptaci na novou krmnou techniku.
 • Stres vyvolaný změnou prostředí a denního cyklu pobytu hříbat na pastvinách lze výrazně snížit správným postupem při odstavu. Praktikuje se tak, že odstavená hříbata jsou ustájena ve volné stáji nebo v boxech mimo doslech matek. V této stáji nebo boxes se uzavírají na 3 až 6 dnů. Hříbata bývají vzrušená, pohybově neklidná, většinou méně žerou a průkazně ztrácejí na hmotnosti. Bylo rovněž pozorováno, že plnokrevné hříbě uzavřené v boxu po dobu 6 dnů se naučilo "předení". Přijdou-li později do stáje odstavených hříbat nově odstavení jedinci, bývají vždy nepřátelsky přijati.
  V praxi již byla ověřena mnohem úspěšnější metoda odstavu. V den, kdy mají být hříbata odstavena, odvedeme stádo klisen s hříbaty na pastvinu jako obvykle, avšak bez matek odstavovaných hříbat. Matky ustájíme mimo jejich doslech. Po návratu z pastviny nebo výběhu ustájíme hříbata podle předem připraveného plánu, pokud možno ve stejných boxech nebo stáji, abychom jim co nejméně změnili známé prostředí a co nejméně narušili vzájemné vztahy mezi hříbaty.
  Takto postupujeme i s dalšími skupinkami odstavovaných hříbat. S posledními hříbaty, která budou odstavena, ponecháme ve stádě vybranou klisnu-matku, která bude vykonávat funkci "chůvy". Bude vodit stádo hříbat na pastviny a zpět do stájí, od ní budou hříbata získávat potřebné životní zkušenosti. Odstavená hříbata s chůvou pak můžeme přemístit do hříbárny. Klisnu-chůvu lze nahradit i klidným poslušným valachem.
 • Význam nepřerušení přátelských pout vytvořených na pastvině mezi hříbaty je značný. Denním pobytem na pastvině nebo ve výbězích se ve stádu klisen a hříbat vytvářejí přátelské vztahy. Během několika dní po odstavu vytvoří hříbata samostatnou skupinku, ve které se budou postupně stále častěji zdržovat i hříbata, která mají na pastvině svou matku. Díky tomu, že ve stádě při odstavu zůstávají známá zvířata, mohou hříbata snadněji překonávat stresové situace.
 • Období odstavu je velmi náročné na pozorovací schopnost, odborné znalosti a citlivost ošetřovatele. Podle zkušenosti z praxe se s úkoly ošetřování hříbat lépe vyrovnávají ženy :o)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář