Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angloarabský kůn

4. 9. 2007

ObrazekAngloarabský kůň

Angloarab pochází z Británie, ale chová se na mnoha dalších místech, zejména ve francii, kde se už 150 let věnuje velká pozornost chovu všestraných koní. V jižní Francii se stal “národním koněm” a uplatňuje se i v našich chovech. Původně se choval v Hostouni na Šumavě. U nás se uplatňoval kmen Star of Hannover německého původu.

 

Původ

V Británii se křížili plnokrevní hřebci s arabskými klisnami a naopak. Vznikly tak pouze dvě linie. Ve Francii se uplatnilo možností, i když pro zapsání do plemenné knihy musí mít kůň nejméně 25% arabské krve a mezi předky smí být pouze arabové, plnokrevníci nebo angloarabové. Angloarab se uplatňuje hlavně v produkci teplokrevných koní ve spojení s místními klisnami, jako nositel orientální krve. Teoretick

Chov angloarabů ve Francii

Ve Francii, současném centru, jsou chovy v Pau, Pompadour, Tarbes a Gelos. Systematický chov angloarabů začal ve Franciiv r. 1836, kdy byl ředitelem v Pompadouru E. Gayot. Chov byl založen dvěma arabskými hřebci, Massoudem a Aslanem Turk a třemi plnokrevnými klisnami, Dair, Common a Selim. Francouzský angloarab vděčí za své vynikající vlastnosti podpoře, které se těšily starobylé národní hřebčíny. Hlavní podnět k jejich založení dal už v 17. Století ministr Ludvíka XIV, J. B. de Colbert. Zprvu tyto chovatelské instituce patřili králi, ale s příchodem Napoleona koncem 18. století se jejich funkce změnila a nejdůležitějším úkolem se stal chov remont pro napoleonská tažení. Hlavním předmětem chovu byli arabští pouštní koně, dovážení ze Sírie a Tunisu a křížení s místními klisnami, Francouzský angloarab vděčí za své vynikající vlastnosti podpoře, které se těšily starobylé národní hřebčíny. 

Zdatní koně

Angloaraby z Pompadouru jsou větší a svalnatější a vynikají jako skokani. Odchovávají zde silné koně nejlepšího typu, kteří se hodí k dostihům, skokovým soutěžím, terénní jízdě i k drezúře. Může sloužit i jako lehčí kočárový kůň a u nás se před válkou uplatnil i v armádě. 

Chod

Angloarab není tak rychlý jako plnokrevník, ale je živý a výkonný a vyniká korektností chodů.

Chov pro postavu

V Británii je obvyklé nakrývat plnokrevné klisny arabskými hřebci, protože potomci pak převyšují rozměry své rodiče. Křížení křížení plnokrevného hřebce s arabskou klisnou dává odchovy menší, méně žádané.

Vzhled a využití

Hlava se podobá více plnokrevníkovi než arabovi. Profil je rovný uši pohyblivé, oči výrazné, Plemeno nemá uznaný standart, blíží se většinou víc plnokrevníku, ač jinak vzhled odpovídá arabskému původu. Angloarabové z jihozápadu francie jsou lehčího typu a uplatňujíse ve zvláštních dostizích. Celkový rámec je mnohem solidnější než u plnokrevníka , záď je delší a rovnější. Mají velmi výrazný kohoutek a velmi šikmé a mohutné plece. Samozřejmě, že angloarab není tak rychlý, jako plnokrevník, ale má daleko větší skokové schopnosti . Výborně se hodí i pro drezúru, protože má k tomu jak potřebný temperament, tak přirozené chody. Nejlepší z francouzských angloarabů mají 25-45% arabské krve, mnozí z koní, kteří pro Francii získali olympijské a mezinárodní medaile, byli právě arabové. Hříva ohon a srst jsou jemné a hedvábné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář